obrechye.ru

Рибино масло за кучиња - употреба, корист и штета

Секој сопственик, кој го сака својот лае пријател на лаење, му посакува добро здравје и долги години во близина.

Покрај правилната исхрана и активни прошетки, благосостојбата на домашно милениче може да биде поддржана од витамини и прехранбени адитиви. Тие вклучуваат рибино масло за кучиња.

Што е рибино масло?

Рибино масло е активен прехранбен додаток добиен од одредени видови риби. Почесто тоа е лосос, пастрмка, поретко треска. Изолирајте масти од трупови и црн дроб. За возврат, рибите ја добиваат од алги, кои се богати со природни масни киселини.

Рибиното масло е особено вредно во омега-3 масни киселини што ги содржи, како и докосахексаеноични и еикосапантаеноични киселини.

Долги години овој лек се користи во ветеринарната медицина како профилактичен додаток, па дури и како главен лек.

Ветеринарите препорачуваат користење на рибино масло за кучиња и други миленици. Поважно е за развојот и растот на кученцата и за возрасни кучиња.

рибино масло за кучиња

Предности и штети на рибино масло

Рибиното масло е добро проголтано кај животните. Зголемувањето на нивото на Омега-3 може да се забележи по една недела на употреба. По завршувањето на третманот, маснотиите се излачуваат од телото за еден месец.

Каков ефект има рибиното масло на телото за кучиња? Придобивките и штетите биле научно проучени. Во принцип, агенсот се смета за неопходен извор на полинезаситени омега-3 киселини.

Употреба на производот:

 1. Позитивно влијае на правилното формирање на скелетот на кучето и одржување на интегритетот и јачината на коските.
 2. Одржува здрав изглед и состојба на палтото.
 3. Тоа е одличен имуномодулатор.

И во целина има корисен ефект врз сите системи на телото на животното:

 • Кардиоваскуларни.
 • Нервоз.
 • Мускулест.
 • Визуелни, аудитивни, мирисни органи.

Невообичаена штета на телото на рибино масло не носи. Тоа е еден од најбезбедните адитиви. Се разбира, ако правилно се користи според инструкциите. Единствените несакани ефекти од земањето може да бидат првут и мирис на риби од устата на животното.

рибино масло за кучиња

Рибино масло за кучиња: инструкции за употреба

Форма на издавање:

 1. Во форма на раствор (масло) во ампули од 50 до 500 ml.
 2. Во желатински капсули со мрсна содржина. Спакувани со плускавци.

Фармакологијата исто така треба да се разгледа.

Рибиното масло содржи полинезаситени киселини. Витамини А, Д, Е. И дополнителни органски соединенија од јод, сулфур, фосфор и бром.

Брзо апсорбира и апсорбира во клеточните мембрани. Со примената на курсот, вискозноста на крвта се намалува и со тоа се намалува ризикот од формирање на тромб. Ја подобрува микроциркулацијата. Размена на минерали е забрзана. Рибиното масло за кучиња влијае на правилен развој и раст на животното.

Индикации:

 • Превенција на болести на срцето и крвните садови.
 • Атеросклероза.
 • Рахитис.
 • Тромбоза и тромбофлебитис.
 • Болести на гастроинтестиналниот тракт и дигестивниот систем.
 • Болести на органите на видот.
 • Зголемен имунитет.
 • Алергиски кожни болести.
 • Воспалителни болести.

Контраиндикации:

 • Индивидуална нетолеранција.
 • Планирани операции или постојни рани површини.
 • Преголема заситеност со калциум.

рибиното масло за кучиња е добро и лошо

Примена на рибино масло за кучиња

Примена на рибино масло за кучиња, чии бенефиции се недвосмислени, мора да се придржувате кон основните правила за прием. Резултатот зависи од тоа.

Најдобро е да се избере треска масло од црн дроб За возрасни кучиња и како масло за кученца. Пожелно отсуство на дополнителни вкусови и мириси.

Започне воведувањето на дрога може да биде од првите денови на животот кутре. Со една или две капки, постепено зголемување на дозата на две лажички (околу половина година).

Типично, рибиното масло за кучиња се зема во согласност со шемата: две недели на подготовка + една недела пауза.

Можете да го приложите додатокот постојано во текот на целата година, но особено важно е внесот во есен-зимскиот период и по префрлената болест за време на слабеењето на имунитетот.

Кученцата рибино масло се воведува заедно со храна, возрасни кучиња може да се администрира како независен агент. Или, ако кучето е на природна исхрана, исто така се додава во храната.

рибино масло за кучиња

Навременото и правилно воведување на рибино масло во исхраната на кучето гарантира целосен и активен живот на миленичето. Вклучувајќи здрав, добро одржуван изглед, избалансирана состојба и отсуство на непотребен стрес. Се разбира, станува збор за комплексна администрација на лекот заедно со сите други неопходни мерки за превенција и третман на животното.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се земе рибино масло за губење на тежината: освртиКако да се земе рибино масло за губење на тежината: осврти
Капсули од рибино масло: примени освртиКапсули од рибино масло: примени осврти
Рибино масло во капсули (инструкции, употреба, дејство)Рибино масло во капсули (инструкции, употреба, дејство)
Рибино масло: употреба, состав, како да се земеРибино масло: употреба, состав, како да се земе
Рибино масло во капсулиРибино масло во капсули
Рибино масло. Зошто е корисно за нас?Рибино масло. Зошто е корисно за нас?
Рибино масло - инструкции за употреба. Рибино масло: состав, препоракиРибино масло - инструкции за употреба. Рибино масло: состав, препораки
Рибино масло за коса - прекрасна алатка за нивно зајакнување, исхрана, навлажнување и здравјеРибино масло за коса - прекрасна алатка за нивно зајакнување, исхрана, навлажнување и здравје
Како да се земе рибино масло во капсули за возрасни? Рибино масло: осврти и препораки за употребаКако да се земе рибино масло во капсули за возрасни? Рибино масло: осврти и препораки за употреба
`Рибинска маст` во капсулите од` Биоконтур`: одговори. Рибино масло…`Рибинска маст` во капсулите од` Биоконтур`: одговори. Рибино масло…
» » Рибино масло за кучиња - употреба, корист и штета