obrechye.ru

Диета за исхрана на кучиња: карактеристиките на избор. Ефекти врз телото на животното кај одредени болести

Храна за храна за кучиња се произведува од многу производители и се користи само ако животното има одредени здравствени проблеми според рецептот на ветеринарот. Здраво куче нема потреба од диетална исхрана, бидејќи треба да добие повеќе енергија и хранливи материи за активен живот.диетална храна за кучиња

Видови храна за исхрана

Како додаток во исхраната може да се користат и суви и влажни храни. Оваа сорта ви овозможува брзо обновување на здравјето на животното по болеста и лекување со лекови.

Секој од гасените има свои предности, што само докторот може поцелосно да го каже. Исхраната со сува храна за кучиња е сушена смеса. Може да има форма на брашно, големи честички или брикети.диета храна за кучиња ридови

Влажните гасови се пакувани во запечатени лименки, што им овозможува да останат свежи подолго. Тие се состојат од парчиња од месо кои се во сос или желе. Во прилог на месо, на зеленчук може да се додаде и одреден зеленчук или житни култури.

Посебности на избор на храна

И покрај широк спектар на производители и видови на добиточна храна, понекогаш е тешко да се избере вистинскиот за вашето домашно милениче. Во овој случај, неопходно е да се потпрете на препораките на ветеринар, кој врз основа на целата слика на болеста и третманот на животното ќе помогне да се избере најдобрата опција.

Големата популарност кај одгледувачите на кучиња ја ужива диеталната храна за кучиња "Хилс". При изборот, потребно е да се обрне внимание на информациите наведени на пакетот. Особено е важно да се утврди дали производот е погоден за расата, тежината и возраста на кучето.

Храна за куче исхрана може да има различни цени. Подобро е да се избере просечна категорија на трошоци во премиум и супер премиум храна. Во овој случај, нема да морате да плаќате за брендот, но квалитетот на добиточната храна ќе ги задоволи сите стандарди.

Во кои случаи е пропишана диета?

Најчесто, диета храна е пропишана во присуство на алергии на храна кај животно. Повеќе од другите раса на мали кучиња се погодени од оваа болест. Исто така, се препорачуваат стареење на животни за да се нахранат храна за исхрана Ова е поврзано со намалување на моторната активност, што резултира со кучето почнува да расте витко, што негативно влијае на нејзиното здравје.диетална сува храна за кучиња

Покрај тоа, користењето на исхраната може да го одржи здравјето на кучето во присуство на нејзината болест:

  • кардиоваскуларен систем (главно со хипертензија или срцева слабост);
  • уринарен систем (циститис, уролитијаза, заболување на бубрезите);
  • алергиска етиологија (предизвикана од присуство во исхраната со вкусови или нарушувања на дигестивниот систем).

Храна за храна за храна содржи во својот состав лековити билки и адсорбенти со природно потекло. Со нивна помош, работата на телото е брзо вратена. Покрај тоа, во таквите гасови не постојат адитиви и засилувачи на вкус и мирис, кои во повеќето случаи се причина за појава на алергиска реакција кај кучето.

Како диететската храна влијае на телото?

Кај кардиоваскуларните заболувања, употребата на специјализирани исхрана го подобрува функционирањето на миокардот поради намалената содржина на натриум. Диетата за кучиња се карактеризира со висока содржина на таурин и карнитин, кои ја поддржуваат работата на миоцитите (срцеви мускулни клетки).

За третман на болести на бубрезите и на уринарниот систем, се користат хранливи материи со намалена содржина на протеини и фосфор. Високиот квалитет на производите што се користат за добивање исхрана се грижи за нивниот висок квалитет и цена.

Храна "Хилс" за кучиња е доделен на било болести локализиран во телото на животното (вклучувајќи и за спречување на забен камен и плакета, во постоперативниот период, во кршење на метаболички процеси, третман на акутни и хронични заболувања на дигестивниот, кардиоваскуларни и мускулно-скелетни системи мускулно-скелетни систем).храна ридови за кучиња

Оваа храна се произведува во Холандија, има докажано лековити ефект и ги исполнува сите барања за квалитет, поради што стана широко распространета кај одгледувачите на кучиња.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Сува храна за кучиња од мали расиСува храна за кучиња од мали раси
`Хилс` - храна за кучиња и кученца`Хилс` - храна за кучиња и кученца
Хипоалергична храна за кучиња: храна на највисоко нивоХипоалергична храна за кучиња: храна на највисоко ниво
Да се ​​избере храна за кучиња "Кралската кучешка"? Осврти ќе го извести!Да се ​​избере храна за кучиња "Кралската кучешка"? Осврти ќе го извести!
Се хранат за премиум кучиња: рејтинг. Која е сувата храна за премиум кучињата?Се хранат за премиум кучиња: рејтинг. Која е сувата храна за премиум кучињата?
Feed `Origen` за кучиња - правилна исхрана секој денFeed `Origen` за кучиња - правилна исхрана секој ден
Belcando храна за кучиња: корисни својства, цена, сопственикот освртиBelcando храна за кучиња: корисни својства, цена, сопственикот осврти
Feed `Monge` за кучиња: опис, корисни својстваFeed `Monge` за кучиња: опис, корисни својства
Како да изберете конзервирана храна за кучиња. Совети и повратни информации од одгледувачи на кучињаКако да изберете конзервирана храна за кучиња. Совети и повратни информации од одгледувачи на кучиња
Најдобра храна за пријател со четири нозе е Про План за храна за кучињаНајдобра храна за пријател со четири нозе е Про План за храна за кучиња
» » Диета за исхрана на кучиња: карактеристиките на избор. Ефекти врз телото на животното кај одредени болести