obrechye.ru

Авионот на претседателот на Русија е летачко уметничко дело

Историјата на создавањето на специјална ескадрила, чија задача - испорака на првите лица на државата во местото каде што се нареди, започна во далечната 1956 година. Техничкиот парк на оваа организациона структура беше тогаш најдобар патнички авион на Русија, или подобро, Советскиот Сојуз - ИЛ-12.

Воздухопловството се развива брзо, а сите новини, тестирани некое време во "Аерофлот", дојдоа во Внуково, каде што беа сместени владините крилести возила. Не само опрема, туку и пилоти беа избрани тука најдобро, бидејќи одговорноста е одлична. Ако има инцидент во лет, целиот свет веднаш ќе почне да зборува за техничката заостанатост на "овие Руси, кои дури и шефот на државата не може нормално да ги испорачаат". Но, за среќа немаше повод за такви озборувања. ПЕ се појавија, не по вина на нашата опрема или пилоти. На пример, во 1961 година, авион со тогашниот советски премиер Л.И. Брежнев беше застрелан од страна на француски пресретнувач, и само благодарение на вештината на екипажот, сè помина добро.

авионски претседател на Русија

Денес авионот на рускиот претседател не е само возило. На одборот има сè да управува со земјата и да работи ефикасно, што е незамисливо и без способност целосно да се одмори. Исто така, постојат спални, и тушеви, и сала за конференции.

Не заборавајте и потребата за храна, бидејќи летовите направени од одборот број 1, се долги. Затоа, гајленот лагер е опремен со шпорет, фрижидер, замрзнувач, машина за миење садови, во целина, сето тоа е во добра кујна.

претседателски авион

Претседателот на руски авион совршено декорирани внатре. Претставникот функција на оваа машина е многу важно, тоа е на Кремљ во минијатура, како и секој воздухоплов со тробојка на вртење на управувачот и натписот на трупот на авионот на РА. Ниту еден од светски лидер, откако бил на одборот не ќе бидат во можност да се каже дека авторите на ентериерот не имаат вкус, и уметници - средства. Тепих е направен од страна на истата компанија, која е ангажирана во салони Остин Мартин автомобили. Сите санитарни опрема и повеќето делови на тапацирот на метални делови се позлатени. Во принцип, цената на опремата зголемена удобност надмина еквивалент на 19 милиони евра. Долари.

авиони од Русија

Се разбира, авионот на претседателот беше изграден во Русија, земја која има долгогодишни и славни традиции на авионската индустрија. Овој Ил-96-300 е прилично пристоен широк тело со четири мотори, многу сигурен, брз и удобен.

Инцидентот што се случи во август 2005 година, кога технички проблеми доведоа до фактот дека авионот на рускиот претседател не лебдат, предизвика 42-дневна проблеми не се само домашен услуги spetsaviaotryada, но многу оператори на овој авион, кој забрането да летаат до Il 96. Меѓутоа, многу брзо стана јасно дека проблемите се помали, а на летот продолжи.

авиони од Русија

Се разбира, авионот на рускиот претседател не е само еден поим, постојат неколку главни крилести возила што ја извршуваат оваа функција, особено, само Илов од 96-тите години Постојат шест. Не сите од нив имаат таков луксузен завршница како на горната страна, но условите на летот на кои се удобно. Паркот ескадрила технологија, постојат и други типови на авиони - а и ИЛ-62, Ту-214, како и други релевантни авиони, а покрај нив - и rotorcraft да достигне дури и таму каде што нема писти.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Аерофлот парк: општ опис и детален прегледАерофлот парк: општ опис и детален преглед
Факти за компанијата "Аерофлот". Кој е Аерофлот?Факти за компанијата "Аерофлот". Кој е Аерофлот?
Кој ќе биде следниот најголем патнички авион во светот?Кој ќе биде следниот најголем патнички авион во светот?
Најновиот авион во Русија, воениот и цивилниотНајновиот авион во Русија, воениот и цивилниот
Постојано ажурирање на флотата на авионот, Аерофлот се сети на својата 90-годишна историјаПостојано ажурирање на флотата на авионот, Аерофлот се сети на својата 90-годишна историја
Најдобар авион од Втората светска војна: советски и германски борциНајдобар авион од Втората светска војна: советски и германски борци
Рачен багаж во авионот. Дали има други правила во Аерофлот?Рачен багаж во авионот. Дали има други правила во Аерофлот?
Казанската хеликоптерна фабрика - од биплани до Ансат и Ми-38Казанската хеликоптерна фабрика - од биплани до Ансат и Ми-38
Пилоти - Херои на Советскиот Сојуз. Пилоти - трипати Херои на Советскиот СојузПилоти - Херои на Советскиот Сојуз. Пилоти - трипати Херои на Советскиот Сојуз
Советски авиони од Втората светска војнаСоветски авиони од Втората светска војна
» » Авионот на претседателот на Русија е летачко уметничко дело