obrechye.ru

Која е составот на чароника?

Melchior е соединение од бакар и никел. Во неговиот состав, нема дел од сребро, иако има сребрена боја. Таа содржи, покрај 18% никел и 80% бакар, разни адитиви. Ова соединение отпорно на корозија има густина од 8,9 g / cm3. Лесно да се справи, има одлична еластичност и висока еластичност, никел сребро се користи за производство на прибор за јадење, садови, случаи на цигари, термопарови и украси.

Малку историја

Едно време, составот на Мелхиор беше завиткан во мистерија зад седумте печати.

состав на купоникелВо Кина, живееше човек кој беше љубител на леење. Тој бараше нешто ново, мешајќи метали и други природни компоненти. И тогаш тој еднаш открил дека комбинацијата на бронза, никел и цинк е извонредна за нејзината лесна способност, еластичност и податливост.

Човекот токму во времето ја создал својата легура, кога земјата го објави производството на ersatz сребро за фрлање на една метална монета. Царскиот регент беше воодушевен од новата легура. И беше дадена наредба да се постави производство на таков прекрасен метал. Технологијата на леење беше внимателно скриена.

Само по неколку векови, производи од "кинеско сребро" дојдоа во Европа и веднаш го привлече вниманието на благородништвото. Работите од pakfonga (како што се нарекуваа рафтинг) вредеа неколку пати поскапи од вистински сребрени предмети.

Само во 1812 година францускиот хемиски инженери имаат чиста легура на никел и бакар, кој сега е познат составот на никел сребро, која се нарекува mayshorom.

Melchior опрема

Металните јадења направени од никел сребро се елегантни и елегантни, а исто така многу издржливи и ја одржуваат саканата температура на садовите. Предметите се покриени со сребрен слој, што ги прави изгледа многу извонредно. Сепак, од време на време тие мора да се полираат, така што специјалниот сјај нема да се изгуби. Не се препорачува да се подложат садовите на остри удари, за да не се деформира.

Можете да најдете прекрасни производи изработени од никел сребро, што се користи како садови:сребрен

  • Овални јадења се дизајнирани да служат топла пржена риба на масата.
  • Кружни садови - за исхрана на печено месо.
  • Paschotnitsy - ова е тави, во кои служат на супа исчистени топло јајца.
  • Menazhnitsy - има еден или повеќе партиции, тие служат главните разбира со гарнир или како комплекс распаднат во повеќе клетки.
  • Baranchiki - полу-портати јадења од круг или овална форма со капак (за закуски од риба, игра, живина во сос).
  • Садови сосови - за сервирање на сосови на маса: тие се направени за 1 или 2 порции.
  • Језви - ова е Турците за кафе на исток, тие имаат тесен грло и блика.
  • Kokotnitsy - мали саксии, со долга рачка, за топла мезе (на пример, за julienne).

Накит и часовници

производи направени од сребро никелПонекогаш е тешко да се разликуваат сребрени предмети од никел-сребрени предмети. Неопходно е да се погледне на примерокот: составот на никелот е означен со кратенката МНК. Изработуваат разни сребрени орнаменти: прстени, нараквици, обетки, приврзоци со златни и сребрени облоги, со влошки од скапоцени камења или стакло.

Исто така, составот на никел е важен во зајакнувањето на предмети како што се шеќерните садови, цветните вазни итн.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Бакар-никел легура: својства, ГОСТ. Производство на бакарни никелни легури. Чистење монети од…Бакар-никел легура: својства, ГОСТ. Производство на бакарни никелни легури. Чистење монети од…
Која е најдобрата златна мостра, нејзините типови и својстваКоја е најдобрата златна мостра, нејзините типови и својства
Колкав е процентот на бронза? Нејзините својства и применаКолкав е процентот на бронза? Нејзините својства и примена
Жолто злато е ненадмината класикаЖолто злато е ненадмината класика
Како златото изгледа како 750?Како златото изгледа како 750?
Melchior: чистење дома.Melchior: чистење дома.
Како да се исчисти прибор за јадење од мексиор домаКако да се исчисти прибор за јадење од мексиор дома
Како да разликувате бронза од месинг дома?Како да разликувате бронза од месинг дома?
Кое е името на легурата на бакар и цинк?Кое е името на легурата на бакар и цинк?
Густина на никел и други својства. Никел рудиГустина на никел и други својства. Никел руди
» » Која е составот на чароника?